Kennisnetwerk Wetenschappelijk Onderzoek & Systeemtherapie
Gilbert Lemmens (UGent) allereerst, belichtte onderzoek naar de effectiviteit en werkzame factoren van de meergezinsbehandeling (MFT), en de implicaties voor de praktijk. Gilbert heeft de werkzaamheid van MFT in diverse doelgroepen bestudeerd, zoals families waar eetstoornissen spelen, families van daders met een psychische aandoening, families van patiënten met een dwangstoornis (OCD) of depressie. Generaliserend is Gilbert een groot pleitbezorger van MFT omdat er een goede treatment-respons optreedt. De focus op relaties in deze interventie, en de kracht van de groep, zoals het teweegbrengen van erkenning en herkenning bij gezinsleden, en het verkrijgen van inzicht en meer bewustzijn, zijn helpende factoren.
Caroline Spaas (KU Leuven) vervolgens, sprak over gezinsgerichte jeugdzorg en de rol van armoede. 12-18% van de Belgische gezinnen heeft een risico op armoede, en op sociale uitsluiting. 4,5-6% van de gezinnen maakt ernstige materiële deprivatie mee. Kinderen die in armoede opgroeien, hebben 4x zo grote kans om in de jeugdhulp terecht te komen. En toch is “armoede het behangpapier van de praktijk” beargumenteert Caroline. We zien het de gehele tijd, maar we doen er niets mee. Hier wil zij verandering in brengen en ze schetst haar onderzoeksagenda, met ook kwalitatieve onderzoeksbenaderingen.
Beide lezingen sloegen een mooie brug tussen wetenschap en klinische praktijk. Want we kunnen de zorg verbeteren als we beter begrijpen wat werkt, voor wie het werkt en waarom. En dat is het doel van het kennisnetwerk Wetenschappelijk onderzoek & Systeemtherapie. De initiatiefnemers te weten Elisa van Ee, Paul Castelijns, Hubert van Puyenbroeck en Trudy Mooren willen het wetenschappelijk onderzoek binnen de systeemtherapie verstevigen. Dat doen zij door onderzoekers bijeen te brengen, bespreken welke gemeenschappelijke vraagstukken er zijn, wat goede instrumenten zijn, en het faciliteren van uitwisseling over designs en analysemethoden. Het Kennisnetwerk is internationaal door de betrokkenheid van zowel Vlaamse als Nederlandse onderzoekers.
Oproep
Ben je onderzoeker en geïnteresseerd om aan te sluiten?
Op vrijdagmiddag 13 november vindt de tweede bijeenkomst plaats in Den Bosch.
Wil je op de hoogte blijven of je nu al aanmelden? Laat het weten via wac@nvrg.nl.
Eerder kennismaken?
Dat kan! Tijdens de lunch op het NVRG-congres op 13 maart is er een speciale ontmoetingsruimte voor onderzoekers.