Eerste blended inleiding Systeemtherapie van start
RINO Amsterdam introduceert als eerste in Nederland de NVRG-erkende blended module ‘Systeemtherapie: inleiding’. Deze vernieuwde opleiding combineert het beste van twee werelden: zelfstandig leren in online modules – zowel individueel als samen – én fysieke lesdagen waarin verdiepend, praktijkgericht geoefend wordt.
'Blended learning: kan dat wel bij systeemtherapie?'
'Blended learning biedt niet alleen flexibiliteit, maar draagt ook bij aan betere leerresultaten doordat de fysieke lesdagen gericht zijn op het zetten van die extra stap met persoonlijke begeleiding', zo vertellen John van der Baaren en Roxane Warring in een interview over deze blended variant.
John van der Baaren is onderwijspsycholoog en sinds 1983 bezig op het gebied van onderwijs en ict. Hij werkte onder andere bij de Universiteit Maastricht en de Open Universiteit en nu werkt hij al ruim tien jaar als zelfstandig adviseur.
Roxane Warring is psycholoog en (transcultureel) systeemtherapeut bij FamilySupporters. Daarnaast werkt zij als trainer en (gast)docent op het gebied van systemen en cultuur. Bij RINO amsterdam geeft zij met veel plezier les in de opleiding Systeemtherapie.
John en Roxane wilden de opleiding toegankelijker maken door een aantrekkelijke prijs te bieden, zonder in te leveren op de kwaliteit. Ze kregen kritische reacties: ‘Kan dat wel, systeemtherapie leer je toch in de ontmoeting?’. Het deed Roxane Warring even twijfelen, maar zij dacht ook: als systeemtherapeuten zijn we gewend om te denken in contexten, in relaties, in beweging. Dus waarom zouden we niet ook met nieuwsgierigheid en openheid kijken naar hoe leren en begeleiden op een andere manier vorm kan krijgen? Inclusiviteit is een belangrijke waarde voor ons docententeam en zelfgestuurd leren biedt daar veel kansen voor. Er was wel één voorwaarde leidend: cursisten moeten minstens zo zorgvuldig en nabij begeleid worden als in de klassikale variant – of misschien zelfs beter, doordat we gerichter kunnen afstemmen op individuele leerprocessen en werkcontexten.
Het aanbod: fysieke en online lessen
De theorie en praktijk worden geïntegreerd door de kennis en ervaring van de docenten, inbreng van deelnemers en praktijkopdrachten. In de fysieke lessen pas je de theorie direct toe en ligt de nadruk op de praktische toepassing. Zo ga je bijvoorbeeld aan de slag met rollenspellen. Naast deskundigheidsbevordering biedt de cursus ruimte voor persoonlijke groei: een (start van een) persoonlijk ontwikkeltraject. Je onderzoekt je eigen socialisatie en systeem, waardoor het geleerde gaat leven.
Naast de fysieke lessen waar je praktisch aan de slag gaat volg je buiten de lessen de e-learningsmodules waar en wanneer jou dat uitkomt. De opleiding begint met een korte online startbijeenkomst en bestaat daarnaast uit zes lesdagen, zeventien e-learning modules en zes online vragenuurtjes waarin de onderwerpen worden uitgediept.
Erkenning door de NVRG
De Opleidingsadviescommissie van de NVRG beoordeelt iedere nieuwe cursus binnen het opleidingstraject tot systeemtherapeut, om te kijken of deze kan worden erkend door de NVRG en dus meetelt voor de NVRG-registratie. Deze nieuwe module basiscursus inleiding Systeemtherapie van 60 uur in blended variant is erkend door de NVRG. De NVRG is enthousiast over dit vernieuwende initiatief. Het is een zeer afwisselend, aantrekkelijk, en tegelijkertijd een mooi samenhangend draaiboek. We schatten in dat dit aansluit bij de behoeften en wijze van leren van een nieuwe generatie cursisten. Deze blended vorm nodigt uit tot een actieve wijze van leren, en kan aansluiten bij verschillende leerstijlen die cursisten kunnen hebben.
Vanaf dag is er veel aandacht voor diversiteit en dit thema is mooi door het hele programma verweven. Zowel (geschiedenis van) de perspectieven als de praktische toepassing in de interventies komen aan bod, waardoor de opleideling zich zowel conceptueel als vaardigheidsgericht kan ontwikkelen tot systeemtherapeut.
Bron: RINO amsterdam - Interview met Roxane Warring en John van der Baaren over de eerste blended inleiding Systeemtherapie van Nederland. Lees hier het volledige interview.
Meer weten over de cursus? Lees hier verder.